Герб на Лясковец

Община Лясковец

официален сайт

Д-р Гецова бе патрон на Национален шахматен турнир за Купа „Търновско царство” 07.03.2018 Д-р Гецова бе патрон на Национален шахматен турнир за Купа „Търновско царство”  В четири дена се проведе шахматен турнир за деца в комплекс „Момина крепост” в Ксилифор, чийто патрон бе кметът на община Лясковец д-р Ивелина Гецова. За втора поредна година ШК „Асеневци” организира един от най-големите детски фестивали в страната. Национална индивидуална Купа „Търновско царство” този път събра 86 млади шахмати на възраст до 14 години, разпределени по групи. Организатори бяха ШК „Асеневци” - Велико Търново, със съдействието на ШК „Ан Пасан”, като част от наградния фонд бе осигурен от Община Лясковец. При откриването поздравление към участниците отправи д-р Ивелина Гецова. Кметът на Лясковец бе отново патрон на шахматното съревнование, след като само преди два месеца под неин патронаж се проведе първият в Лясковец голям турнир с участието на пет федерации – България, Русия, Македония, Франция и Турция. В съревнованието за Купа „Търновско царство” се включиха и деца от Лясковец. За първите шест места в генералното класиране по класически шах при децата до 12 и до 14 години и при деца до 8 и до 10 години бяха осигурени парични премии – най-голямата награда за І място бе 250 лв. при по-големите и 200 лв. – за групата на по-малките. Класираните от първо до шесто място получиха медали и предметни награди, а първенците и Купа „Търновско царство” – общо 10 купи, 54 медала, над 80 предметни награди и над 3000 лв. награден фонд бяха предвидили организаторите. Шампионите до 8 и до 10 години получиха четири квоти за безплатно участие в „Открит шампионат на България”, който ще се проведе в гр. Приморско в края на месец май. В надпреварата участваха момчета и момичета до 8 и до 10 години и момчета и момичета до 12 и до 14 години. Провеждането на състезанията бе по Швейцарската система в 7 кръга, а контрола за игра 60 мин. + 30 сек. на ход за завършване на партията. За допълнение към програмата организаторите бяха добавили блиц турнир, конкурс по решаване на шахматни задачи и открит урок, в който заедно с Цвета Галунова и Даян Нинов от ШК „Асеневци” анализираха партии от турнира. За вечерите бяха подготвени много изненади, парти с DJ, различни награди за първенците като шахматен часовник, специални награди и плакети, награди от томбола и много лакомства. В заключителния ден на Детския турнир по шах първенците получиха своите награди, а безапелационен победител стана възпитаник на клуба-домакин - Лъчезар Колев. Общо 14 състезатели представиха ШК „Асеневци” в турнира, като генералния победител Лъчезар Колев завърши за гордост на търновския клуб-организатор с пълен актив от 7 точки от 7 възможни. Втори и трети са Мартин Малинов от ШК „Пловдив” и Станислав Ботев от „Пристис” (Русе) с по 5 т., петото място зае Стилиан Ангелов от ШК „Етър” с 4.5 т. Божидар Тилев от „Марица-Изток” (Раднево) пък стана победител в турнир Б, като събра 6 т. Втора само по допълнителни показатели е Нора Рашева от „Плевен 21”. В отделното класиране при 14-годишните момичета първа е Ева Русева от „Спартак Плевен 21”, а второто и третото място бяха заети също от възпитаници на „Асеневци” - Любомира Ленкова и Радост Радкова. При 12-годишните момичета първа е Катрин Нинова от Плевен, при момчетата – Станислав Ботев от Русе, а трети е Стилиан Ангелов от ШК „Етър”. При 10-годишните победители са Божидар Тилев и Нора Рашева, като трета при момичетата е Стефани Бижева от „Етър”. Димитър Димитров от „Пловдив” е първи при 8-годишните момчета, а Яна Матеева от „Чесбомб” – при момичетата. Първенци на блиц в своите възрасти станаха Явор Николов и Радост Радкова („Асеневци“) до 14-годишните, Станислав Ботев и Стефани Бижева до 12-годишните, Владимир Кононенко и Боряна Аршинкова до 10-годишните, Данаил Попзафиров и Ралица Аршинкова до 8-годишните. Явор Николов от „Хармония” (Шабла) пък спечели конкурса за решаване на шахматни задачи с пълен актив от 100 т. Доволни сме от представянето на децата, стараем се организацията да е на ниво, споделиха основните организатори Даян Нинов и Цвета Галунова от ШК „Асеневци”. Специални благодарности искаме да изкажем и на Община Лясковец, в лицето на д-р Ивелина Гецова, която много помогна за провеждането на това прекрасно събитие.